Lajvarkivet

Målet med detta arkiv är att få en så komplett bild som möjligt av de lajv som arrangerats i Sverige. Listan är sorterbar och sökbar, och du kan lägga till egna!


Lajvets namn År Arrangörer Var Kampanj Genres
Jarlarnas rike 2000 Förbundet Vi Unga, Key Bjuhr Skellefteå Historiskt
Väståsa ting 1995 Draco Argenteus, Nina Svensson, Anders Svensson Norrsundet Karils rike Fantasy
Kampen om kronan 1996 Draco Argenteus Skutskär Karils rike Fantasy
Den glömda byn 1997 Draco Argenteus Skutskär Karils rike Fantasy
Aroks ättlingar 1998 Draco Argenteus Skutskär Karils rike Fantasy
Skiljevägen 1999 Draco Argenteus Axmarbyn, Gästrikland Karils rike Fantasy
Rådlösas färd 2000 Skogstibble, Uppland Skogstibble, Uppland Karils rike Fantasy
Konungagraven 2000 Arrangörsgruppen Fenix, Anna Nyberg Norrbotten Fantasy
Sanctuarium 2004 Arrangörsgruppen Fenix Backträsk, Piteå Fantasy
Congressus 2004 Arrangörsgruppen Fenix Piteå Fantasy
En Midsommarnattsmardröm 2000 Roger Hammar Dalsland Fantasy
Ilkabreth: Baronernas tvist 1999 RSK Härskarringen Ludvika Ilkabreth Fantasy
Dvalins rådslag vid den Gyllene Hjorten 1985 Gyllene Hjorten, Stefan Eriksson Oslättfors Erborigien Fantasy
Live-89 1989 David Thurfjell, Daniel Westberg Tyresta nationalpark Fantasy
Rannvis fest på Garguls slott 1991 Gyllene Hjorten Wiks slott, Uppsala Erborigien Fantasy
Stormidsommar i Björkskogen 1992 Gyllene Hjorten Gävle Erborigien Fantasy
Äventyr i Blå Bergen 1992 Nocke Ting, Mattias Geisler, Per Henriksson, Mats Lindqvist, Per Lindqvist, Daniel William-Olsson Örebro Fantasy
Trommes Lott 1992 Sollentunagruppen, Daniel Westberg (Chilla), Filip Hofman (Eriksson), Gustaf af Geijerstam Edsbro, Uppland Fantasy
LeNedriel - Den glömda skogen 1992 HRSF, Jacob Gårder, Mattias Leidebjer Huddinge Fantasy
Apocalypse '92 1992 Fredrik Appelberg, Daniel Bäckström, Lars Tyllered Hässelby Efter katastrofen
SkogsVentyr 92 1992 MASK, Tobias Lindberg, Stefan Landberg Malingsbo Fantasy
Nattens Ögon 1993 Roger Ljungholm, Johannes Breitholtz, Christian Nylund, Gunnar Söderberg Edsbro Fantasy
Sirarkin 1993 Kalle Grill, David Järlestedt, Jens Thomason Falun Fantasy
Spegel 1993 HRSF, Jacob Gårder, Mattias Leidebjer, Anders Granberg, Daniel Wallin Huddinge Fantasy
Trenne Byar 1994 Ett Glas, Aigars Grins, Gabriel Walldén, Christian Angerbjörn, Alexander Graff, Christopher Sandberg, Gabriel Sandberg, Joakim Skog, Martin Ericsson Ludvika Trenne Byar Fantasy, Myslajv
Vildhavre 94 1994 Särimners Vänner, Erik Malmcrona, Daniel Staberg Bohus Fästning Fantasy
Det Sista Värdshuset 1994 Enhörningen Västerås Fantasy
Smörblommas Dilemma 1995 Johan Almqvist, Mats Gripensköld, Jessica Karlsson Bro Fantasy
Skogens Tårar 1995 Kalle Grill, Johan Knutsson, Gabriel Mellqvist, Jens Thomasson Svartnäs Fantasy
Den Sista Utvägen 1995 V.Ä.S, Staffan Ericsson, Anders Lönnroth, Leo Bärling Lindesberg Fantasy
Nyteg 1997 Lilla Gillet, Tomas Walch, Henrik Summanen Riddarhyttan Trenne Byar Fantasy, Strid, Krig
Ingenmansland 2008 Föreningen Solnedgång, Olle Nyman, Sebastian Utbult, Cecilia Dolk, Joakim Andersson, Hampus Bankler, Linn Ahlbom Stråssa Solnedgång Efter katastrofen, Nutid, Krig, Utopi, Dystopi
Gränstvister 1998 Avesta Bjurfors RollspelsFörening, Greger Lundqvist, Reymond Hultberg, Henrik Lindström, Maria Sundstedt Horndal, Avesta Mac Leeland Fantasy, Strid
Ödets fullbordan 1996 Jesper Blomgren Lövsätra Fantasy, Strid
Hoppets tid 1997 Hasse Nilsson, Enhörningen Färdskärstorp, Västerås Fantasy
Nådens tid 1997 Hasse Nilsson, Enhörningen Färdskärstorp, Västerås Fantasy
Musikanternas Kamp 97 1997 Enhörningen, Nicklas Nilsson Tirad Fantasy, Myslajv
Farans Strand 1997 Hasse Nilsson, Enhörningen Fantasy, Strid
Skogens Hemlighet 1998 Hasse Nilsson, Enhörningen Eleria Fantasy, Strid
OB7 2002 Interaktiva Uppsättningar, Carl Heath, Per Wetterstrand Varberg Historiskt, Experimentellt, Realism
Knappnålshuvudet 1999 Interaktiva Uppsättningar, Ulricehamns Liveförening, Karin Tidbeck, Anna Eriksson, Daniel Krauklis, Martin Ericsson, Susanne Gräslund, Mattias Gullbandsson, Holger Jacobsson, Jonas Lindblom Kviberg, Göteborg Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt, Relationer & Intriger
Herr Gyllenstiernas Gästabud 1994 Ulricehamns Liveförening, Holger Jacobsson, Per Wetterstrand Nemesis Divina Historiskt, Alternativhistoriskt, Skräck, Relationer & Intriger
Nemesis Divina 1995 Ulricehamns Liveförening, Holger Jacobsson Nemesis Divina Historiskt, Alternativhistoriskt, Skräck, Relationer & Intriger
Det Sista Kapitlet 1998 Ulricehamns Liveförening, Holger Jacobsson, Jonas Lindbom Follökna Herrgård, Malmköping Nemesis Divina Historiskt, Alternativhistoriskt, Relationer & Intriger
Hamlet Inifrån 2000 Interaktiva Uppsättningar, Elsa Helin, Samantha Bonnevier, Daniel Krauklis, Martin Ericsson, Holger Jacobsson, Mattias Gullbrandsson, Carl Heath, Anders Wendin Göteborg, Stockholm, Umeå Historiskt, Alternativhistoriskt, Experimentellt, Relationer & Intriger
Simbelmynë 2013 Jonatan Gedda, Björn Axén, Sebastian Utbult Moriaberg, Stockholm Fantasy, Skräck, Relationer & Intriger
Skott i Natten 1997 Ulricehamns Liveförening, Carl Heath, Elsa Helin Näss slott, Floda Nemesis Divina Historiskt, Alternativhistoriskt, Skräck, Relationer & Intriger
It's a mans world 2015 Elin Gissén, Johan Nylin, Siri Sandquist, Staffan Fladvad Rävnäs gård, Västerås Mad about the boy Efter katastrofen, Nutid, Experimentellt, Relationer & Intriger
2027 - Livet efter kapitalismen 2012 Teater K, Morgan Jarl, Gabriel Widing, Annika Lykta, Anders Nilsson Nyköping, Katrineholm & Flen Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Realism, Utopi
Vreden 2004 Emma Öhrström Wedberg, Emil Boss, Mikael Gillersand, Militärhistoriska Sällskapet Skogome, Göteborg Historiskt, Misär, Strid, Realism, Krig
Grågripen 1 2019 Emma Persson, Erik Jonsson, Gunnar Södergren, Tommie Löfgren Göransborg, Höör, Skåne Grågripen Fantasy, Strid
Academia Octavia 2017 Emma Ershag, Teresa Stenberg, Adéle Lindkvist, Marianne Lyckemo, Skellefteå Lajvförening SLI:s lajvområde, Skellefteå Academia Octavia Fantasy, Nutid
Academia Octavia 2018 Teresa Stenberg, Emma Ershag, Marianne Lyckemo, Adéle Lindkvist, Skellefteå Lajvförening SLI:s lajvområde, Skellefteå Academia Octavia Fantasy, Nutid
Academia Octavia 2019 Teresa Stenberg, Emma Ershag, Elin Söderberg, Henrik Dahlberg, Skellefteå Lajvförening SLI:s lajvområde, Skellefteå Academia Octavia Fantasy, Nutid
Den utan synd (uppsättning 1) 2018 Alma Elofsson, Rosalind Göthberg, Siri Sandqvist Berghem, Skillingaryd Historiskt, Realism, Relationer & Intriger
Den utan synd (uppsättning 2) 2019 Alma Elofsson Edgar, Rosalind Göthberg, Siri Sandqvist Berghem, Skillingaryd Historiskt, Realism, Relationer & Intriger
Silversot 2001 Mikael Lestander, Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet Eldarna i Vargaland Fantasy
Dilemma 1 2001 Lajvsällskapet Romantiska Sagor, ORoK, Unga Örnar Orust Dilemma-kampanjen Fantasy, Relationer & Intriger
Dilemma 2 och 3 2002 Lajvsällskapet Romantiska Sagor, Förbundet Vi Unga, ORoK Göteborgstrakten/Orust Dilemma-kampanjen Fantasy, Relationer & Intriger
Kampen i ringen: Vintergille 2019 2019 Linn Langefors, Emelie Axelsson Berghem, Skillingaryd KIR Fantasy, Myslajv
Tale of the North Wind 2019 Avalon, Sagalinn Tangen, Halfdan Keller Justesen Berghem, Skillingaryd Fantasy, Alternativhistoriskt, Skräck, Relationer & Intriger
Gröna Krigens Efterdyningar 2019 Angelica Mia Nylander, Hanna Christoffersson, Ellinor Enström, Alexander Bjursell, Viktor Nyberg Berget, Härnösand Knutpunkt Håle Efter katastrofen, Strid, Krig
Orodons ord 1991 Andreas Dahlström, Henrik Summanen, Lars Albertsson, Mattias von Brömsen, Oskar Sjölin, Jacob Stadell, Daniel Westberg, David Thurfjell Tyresta-Åva Fantasy, Strid, Krig
Bistra Tider 2004 Enhörningen Västerås Eleria Fantasy
Kampen om Makten 2004 Halvhörningen Åkersberga Fantasy
Slag i Vinden 2004 Halvhörningen Åkersberga Fantasy
Slag i Tillvaron 2005 Halvhörningen Åkersberga Fantasy
Vintersorg i Tuskorien 2005 Halvhörningen Åkersberga Fantasy
Hednaklang 2006 Enhörningen Västerås Eleria Fantasy
Skymningens Tidevarv II: Häxmästaren av Yargath 2008 Skymningslajv Primus Victus, Halmstad Fantasy
Äventyr i Vallmark 2009 Draco Argenteus Uppsala Fantasy
Domen över Hjorvard 2010 Berghems Vänner Berghem, Skillingaryd Domen över Hjorvard Fantasy
KiR Gästabud 2011 Frida Gamero, Sofia Stenler Ösmo KIR Historiskt
KiR Kroknatten 2011 Nina Sjöberg Årsunda KIR Historiskt
Död Mans Hand 2013 Berghems Vänner Berghem, Skillingaryd Död Mans Hand Historiskt
KiR Vintergille 2013 Hanna Olsson, Kim Engstrand Lund Ösmo KIR Historiskt
KiR Vårgille 2014 Hanna Olsson, Kim Engstrand Lund Berghem, Skillingaryd KIR Historiskt
Med sådana vänner: en kväll i Griftedal 2017 John Barkestedt, Martin Rydberg Hedén Gillberga, Uppsala Thule Fantasy, Myslajv, Relationer & Intriger
Mossmården 2019 Arrangörsföreningen Mollberg, Simon Erlandsson, Noah Engström, Maria Larsson-Olanders Berghem, Skillingaryd Fantasy, Relationer & Intriger
Landsväg 2014 Anna Sortti, Cornelia Karlslund, Andreas Sjöberg Tierp Solnedgång Efter katastrofen, Myslajv, Äventyr
Toppfemman 2019 Mathilda Hagfoss, Olle Nyman Västerås Solnedgång Efter katastrofen, Blackbox, friform & kammarlajv
Högting 1998 Illmyhr, Lars Lykta, Henrik Bergqvist, Martin Deinoff, Ronnie Martinsson, Pär Karlsson, Martin Hägg, Mikael Eriksson Arvika Illmyhr Fantasy, Politik
En stilla middag med familjen 2007 Anna Westerling, Anders Hultman, Tobias Wrigstad, Anna-Karin Linder, Elsa Helin, Patrik Balint Follökna Herrgård, Malmköping Nutid, Experimentellt, Misär, Realism, Relationer & Intriger
Lyktsken 1999 Galadrim, Tim Kinali, Ki Sandholm, Mikael Enmalm, Oskar Åslund Ramshyttan Fantasy, Myslajv, Relationer & Intriger
Middagen - fy fan vad trevligt vi har det 2000 Galadrim, Erik Stormark, Anna-Karin Linder, Klara Olander-Bergström Örebro Nutid, Relationer & Intriger
Hålahultaren 1998 Galadrim, Oskar Åslund, Johan Johansson Askersund Nutid, Skräck
Livsgäld 2014 Kajsa Seinegård Halmstad Livsgäld Fantasy, Experimentellt, Relationer & Intriger, Politik
Last Will 2014 Frida Gamero, Annica Strand, Sofia Stenler Stockholm Scifi, Strid, Relationer & Intriger, Dystopi, Politik
Det Glimmar 6 - Ur glömskan 2012 Fågel Fenris Porshanken Det Glimmar Fantasy
Vårblot 2014 Barbaricum, Robert Östberg Tyresta, Stockholm Barbaricum Historiskt, Relationer & Intriger, Politik
Frosteder 2015 Barbaricum, Robert Östberg Tyresta, Stockholm Barbaricum Historiskt, Myslajv
Ödesmark 2015 Barbaricum, Robert Östberg Spjutudden, Gålö Barbaricum Historiskt, Strid, Krig
Nidingsdåd 2002 Pegas, Mattias Svensson Abderon - det sista riket Fantasy
I skuggan av muren 2003 Pegas, Wilhelm Eklund Karlskrona Abderon - det sista riket Fantasy, Strid
Irrläror i Huckleby II 2002 Egil Josefson Ekehagens forntidsby, Falköping Irrläror i Huckleby Fantasy
År ett: En ny era 2003 Stormens Öga, Evelina Östberg, Jonas Olsson, Ola Persson, Oskar Hanska, Pär Jonsson, Tommy Isacsson Ludvika Småstena Fantasy, Myslajv, Relationer & Intriger
Deus Poena 2003 Stormens Öga, Erik Sjöblom, Evelina Östberg, Jonas Olsson, Ola Persson, Oskar Hanska, Pär Jonsson, Tommy Isacsson Soldathemmet, Gävle Nutid
År Två: Band Av Glas 2004 Stormens Öga, Erik Sjöblom, Ola Persson, Oskar Hanska, Evelina Östberg, Jonas Olsson, Pär Jonsson, Tommy Isacsson Ludvika Småstena Fantasy, Strid
Förbundet 2004 Stormens Öga, Evelina Östberg, Tommy Isacsson, Erik Sjöblom, Jonas Olsson, Ola Persson, Oskar Hanska, Pär Jonsson Ludvika Fantasy, Strid
År tre: Ett splittrat folk 2005 Stormens Öga, Ola Persson, Oskar Hanska, Erik Sjöblom, Evelina Östberg, Jonas Olsson, Pär Jonsson, Tommy Isacsson Ludvika Småstena Fantasy, Relationer & Intriger, Politik
Gefle By Night 2003 Stormens Öga, Tommy Isacsson, Ola Persson, Oskar Hanska Soldathemmet, Gävle Vampyr
Sökandet efter Graal 1997 Roverscoutlaget Orion, Mikael Holmlund, Andreas Jacobs, Carl-Fredrik Zetterman Gåseborg, Järfälla Fantasy, Strid, Äventyr
Graalens hemlighet 1999 Roverscoutlaget Orion, Mikael Holmlund, Andreas Jacobs, Carl-Fredrik Zetterman Gåseborg, Järfälla Fantasy, Strid, Äventyr
Land av drömmar 2000 Mikael Lestander, Anders Svensson, Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet Eldarna i Vargaland Fantasy, Myslajv, Relationer & Intriger
Gryningstid 1999 Mikael Lestander, Anders Svensson, Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet Eldarna i Vargaland Fantasy, Relationer & Intriger
Eldarna i Vargaland 1998 Mikael Lestander, Anders Svensson, Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet Eldarna i Vargaland Fantasy, Relationer & Intriger
Under ytan 2003 Mikael Lestander, Anders Svensson, Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet Eldarna i Vargaland Fantasy
Sierskans Spådom 1999 Enhörningen Eleria Fantasy
Growing up 2010 Anna Westerling Västerås Historiskt, Blackbox, friform & kammarlajv
Heist! 2014 Magnar Grønvik Müller Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Äventyr
M/S Kristina 2017 Eva Wei, Rosalind Göthberg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Misär, Relationer & Intriger, Politik
Bjergtaget 2019 Maria Bergmann Hamming, Jeppe Bergmann Hamming Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Point of no return 2017 Elin Gissén Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Shards 2015 Gustav Nilsson, Staffan Fladvad Västerås Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Världens sämsta vampyrlajv! 2003 Ztripez Hellström, Quest Bertilsson, Patrik Gustavsson Göteborg Vampyr
WitchTrial Live 2009 Andreas Granander Göteborg Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Världens Sämsta Fantasylajv! 2004 Andreas Granander Göteborg Fantasy
Till havs 2002 Pontus Jarenskog, Olle Nyman Borås Blackbox, friform & kammarlajv, Relationer & Intriger
Uggleviken 1999 Mats Bergström, Theresia Junesten Jönköping Nutid
Mr. X 2003 Sven Ryglert Kalmar Nutid, Äventyr
Club Catastroph 2003 Björn Remming Kalmar Vampyr
Kessel 512 2018 Mathilda Hagfoss Västerås Scifi, Blackbox, friform & kammarlajv
Relationsakuten 2018 Martin Rother-Schirren, Sofia Stenler, Julia Greip, Jorunn Svanlund, Mirja Hagström, Johan Dahlberg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt, Relationer & Intriger
When Friendship Happens 2018 Gustav Nilsson, Joel Östlund Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt, Relationer & Intriger
Sigridsdotter 2016 Eva Wei, Rosalind Göthberg, Lukas Renklint, Elvira Fallsdalen Rävnäs lägergård, Västerås Nutid, Politik
Guranga! 2009 Erik Andersson, Micael Jerkenstam, Gunnar Juliusson, Fredrik Landgren, Guranga Göteborg Nutid
The Girlfriends 2019 Rosalind Göthberg, Elin Gissén Stockholm Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Relationer & Intriger
Love Soap Live 2006 Anders Fager Linköping Nutid
Vampire live 1994 (BorCon 12) Greger Lundstedt, Stefan Bede, Caj Karlsson Borås Nutid, Vampyr
The Masquarade 1995 Gabriel Stille, Tomas Gustavsson Kalmar Vampyr
The Masquarade (1996) 1996 Martin HE Assarsson, Björn Flintberg, Cristian Resebo Kalmar Vampyr
Medeltidslive 1995 Seregon Borlänge Fantasy, Relationer & Intriger
Arvet 1997 Magnus Alm, Jonas Frizell Göteborg Vampyr
Horgadansen 2020 Eva Wei, Rosalind Göthberg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Vanvett 1994 Ludvig Gustafsson, Petra Pruegna, Linköping LRF Linköping Fantasy
Vampire Live: Some night in Seatlle 1996 Peter Gerecht Linköping Vampyr
Andra året 1999 Magnus Alm, Jonas Frizell Göteborg Vampyr
Munden´s Bar 1998 Christoffer Krämer, Jenny Jungevall, Ola Sundin, Peter Hansson, Sandra Price, Peter Svärd, Örjan Holmqvist, Johan Rünow, Magnus Liljedahl, Jens Reuterberg, Joakim Lindfors, Martin Holm, Kim Ericsson, Äventyrsgillet Malmö Scifi, Blackbox, friform & kammarlajv, Relationer & Intriger
Enemy within 1999 Andreas Bjärnemalm, Björn Flintberg, Mikael Silvercrona, Arrangörsföreningen Fenix Göteborg Vampyr
Sfinxens gåta 2001 Mats Bergström, Theresia Junesten Linköping Nutid, Skräck
Vampirelajv (Sydcon 95) 1995 Magnus Hansson, Tomtar & Troll Lund Vampyr
Maktspel 1999 Niklas Edberg Malmö Nutid, Relationer & Intriger, Politik
Uppventyr 1992 Skogsventyr, MASK Uppsala Fantasy
Call of Cthulhu - Live (UppCon 1992) 1992 Anders Nordström, Morgonstjärna Uppsala Skräck
Innan spelet kan börja 1994 Johan Köhler, Henrik Cederberg, G&B, ADG Uppsala Blackbox, friform & kammarlajv
Välkommen tillbaka! 1994 Nisse Lindeberg, Holger Jacobsson, Atlantis Uppsala Nutid, Experimentellt
The Lofty Beacons 2019 Katastrofe Kompagniet Stockholm Efter katastrofen, Blackbox, friform & kammarlajv, Misär
The Tribunal 2019 Katastrofe Kompagniet Stockholm Blackbox, friform & kammarlajv, Krig, Relationer & Intriger
Fairy Tale Fiesta - LARP for beginners 2020 Viktor Beregszaszi Göteborg Fantasy
Född till världskrig 2019 Johan Nylin, Andreas Lindegren, Terje Walberg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Krig
Wannseekonferensen 2013 Olle Nyman, Andreas Sjöberg, Sebastian Utbult Västerås Historiskt, Blackbox, friform & kammarlajv, Krig
A Spotless Mind 2020 Elin Gissén, Simon Larsson, Linn Agerhem Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Ragnarök 2020 Thilion Strömberg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Tinade minnen 2020 Johan Dahlberg, Sara Engström Västerås Scifi, Blackbox, friform & kammarlajv
Live Roleplaying (HelCon 1991) 1991 Äventyrsgillet Nicolaieskolan, Helsingborg Strid
Det stora kroggrälet 1990 Mats Bergström, Jönköpings spelkrets Linköping Fantasy
Club Chaos Calling 2003 Mats Bergström, Jönköpings spelkrets Luleå Vampyr
Vampire Live (CalCon 1998) 1998 Arrangörsföreningen X, Andreas Bjärnemalm, Mikael Silvercrona Kalmar Vampyr
Bodils bjudning 2006 David Gustavsson Linköping Nutid
Glada Lärkan 2018 Angelica Mäkinen, Sara Pettersson, Niklas Torstensson, Frida Fart Örebro Alternativhistoriskt, Myslajv
Perpetuum Mobile - Ett Steampunklajv 2014 Mattias Westermark, Britt-Inger Johansson Gävle Alternativhistoriskt
Arvtagarnas tårar 2010 Gustav Nilsson Västerås Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Relationer & Intriger
Drakborgenlajv 2010 Morgan March, Elge Larsson Västerås Fantasy, Blackbox, friform & kammarlajv
Olsson Nilsson 2012 Johan Röklander, Åke Nolemo, Jörgen Säteraas Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Kråkstads Reguljära 2013 Erland Nylund, Johan Nylin, Föreningen Granland Västerås Fantasy, Blackbox, friform & kammarlajv
Turings fråga 2013 Johan Dahlberg, Sara Engström Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Tysta rosens sällskap 2013 Erik Jonsson, Mikael Eriksson, Skänninge Församling Västerås Vampyr
Understockholm - dansarlajv 2013 Morgan March, Staffan Fladvad, Mikaela Lindh, My Durén Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Vem skall styra när bonden är död? 2015 Tommie Augustsson Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Debt and Deliverance! 2014 Sofia Stenler, Annica Strand, Frida Gamero Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Dystopi
En kväll på Brutna Sejdeln 2014 Frida Selvén, Peter Edgar, LajvVerkstaden Västerås Fantasy, Blackbox, friform & kammarlajv
Taurok 1990 Henrik Summanen, Mikael Nordin, Magnus Ernolf, Peter Rahm, Alexander Eklöf Brottby Fantasy, Strid
Gengångare 2010 Frederik Berg, Tobias Wrigstad Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Kollektivet Lyckan 2011 Kajsa Greger, Moa Rönnåsen, Andreas Ekebacke Västerås Historiskt, Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Arvet 2012 Olle Ireflod, Tommie Augustsson Culturen, Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Med stort ansvar... 2011 Caroline Holgersson, Marcus Brissman Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
The I in you 2011 Gustav Nilsson Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Experimentellt
Andra ögonkastet 2012 Kajsa Greger, Marcus Brissman Culturen, Västerås Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv, Relationer & Intriger
Röd Måne 1999 Anton Grahnström, Hanna Jonsson Dalarna Scifi, Experimentellt
Sökandet Efter Luinnaur 1988 Roverscoutlaget Vargarna Kolarmora Fantasy, Äventyr
Första liven 1989 David Thurfjell, Daniel Westberg Tyresta-Åva Fantasy, Strid
VinterLive på Haga 1989 Håkan Siendahl, Seregon Hagaparken, Solna Fantasy, Strid
Remorhaz 1991 Toobe Grande, Jens Eriksson, Fredrik Eckhardt Brottby Fantasy, Strid
Gåseborgslajvet (Örnar och Enhörningar) 1991 Lars Tyllered, Seregon Lövsta, Hässelby Fantasy
Meningen meth Lifvet 1992 Carina Gustafsson, Hanna Betts-Lindros Tyresta, Tyresö Fantasy
Våroffer 1993 Enhörningen Färdskärstorp, Skultuna Fantasy, Strid
Tar-Atanamirs Fylke 1993 Jonas Hierpe, Blå Bergen Kilsbergen Fantasy
Skyrmion:11 2011 Holger Jacobsson, Eva Örndahl, Mattias Huss, Per Wetterstrand, Erik Höglund, Martin Olsson, Emma Kleviam, Daniel Kleviam, Håkan Hugosson Stockholm Nutid, Experimentellt, Skräck
Klassfesten 2012 Frida Sofie Sterten Jansen, Tyra Larsdatter Grasmo Västerås Nutid, Blackbox, friform & kammarlajv
Utumno 2012 Jonatan Gedda, Björn Axén, Johan Flodin, Johan Peck Tumba Fantasy, Misär
Suffragett! 2014 Susanne Vejdemo, Daniel Armyr, Cecilia Billskog, Siri Sandquist Stockholm Historiskt, Politik
Suffragette! 2018 Susanne Vejdemo, Siri Sandquist, Rosalind Göthberg, Christina Bodling Stockholm Historiskt, Politik
Fight like a girl 2018 Susanne Vejdemo, Frida Gamero, Karin Fonnaland Norberg Efter katastrofen, Dystopi
Trollmåne 1993 Lars Tyllered, Cecilia Strömberg Stockholm Fantasy
Kejsartemplet 2005 Jimmy Janlén, Petter Kraftling, Mikael Dellgar Hellström, Tobias Johansson, Per Bolinder, Jenny Kraftling Ramshyttan Dimbros Fäste Fantasy, Myslajv
Gränsen 1998 Den Gyllene Eken, Simon Malmberg, Anna Lindesmark Norrtälje Historiskt, Strid, Krig
Ilkabreth - Dimmornas dans 1998 Härskarringen, Andreas Kylander, Thomas Larsson Ilkabreth Fantasy
Trolldom 1999 Enhörningen Västerås Fantasy, Strid
Till minnet av 2013 Josefin Westborg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Döden knackar 3 gånger 2013 Magnar Grønvik Müller Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
En politiskt korrekt middag med familien 2013 Magnar Grønvik Müller, Ane Marie Anderson Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Heder och olika sätt att jävlas 2013 Alma Elofsson, Mathilda Hagfoss, Mimmi Melkersson Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Ockulta Medborgarbyrån 2016 Lena Levin, Gustav Tegby, Mathias Gullbrandson Stockholm Alternativhistoriskt, Experimentellt, Dystopi
Ekdahl 1995 2017 Caroline Holgersson, Elvira Fallsdalen Follökna Historiskt, Urban fantasy, Relationer & Intriger
LRP 1991 Enhörningen Fantasy
Utmaningen I 1991 Enhörningen Fantasy
Dagen Efter 1992 Enhörningen Fantasy
Utmaningen II 1992 Enhörningen Fantasy
Björnklo 1992 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Våroffer 1993 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Ödets Offer 1993 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Magiska Stenarna 1993 Enhörningen Fantasy
Skräck-live 1993 Enhörningen, Hans Nilsson Skräck
Den Sista Krogen 1994 Enhörningen Sandtäppan Skräck
Den Förtrollade Skogen 1994 Enhörningen Fantasy
Gudars Skymning 1994 Enhörningen, Hans Nilsson Tirad Fantasy
Kristallkulan 1994 Enhörningen Fantasy
Fanan I 1994 Enhörningen Fantasy
Ondskan Vaknar 1994 Enhörningen Sandtäppan Fantasy
Häxjakten 1995 Enhörningen Fantasy
Fanan II 1995 Enhörningen Fantasy
Sju Böner Om Nåd Eller Blodshämd 1995 Enhörningen Sandtäppan Tirad Fantasy
Fruktan 1995 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Herrarna Ullers Julgästabud 1995 Enhörningen Tirad Fantasy
Sista Krogens Förbannelse 1996 Enhörningen Sandtäppan Skräck
De Tre Gåvorna 1996 Enhörningen Fantasy
Musikanternas Kamp 96 1996 Enhörningen Tirad Fantasy
De Dolda Skuggorna 1996 Enhörningen Fantasy
Skog I Skräck 1996 Enhörningen Fantasy
Herrarna Ullers Julgästabud 1996 Enhörningen Tirad Fantasy
Hoppets Ände 1997 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Legenden om Stjärnesång 1997 Enhörningen, Per Bergman Tirad Fantasy
Hjältars dåd 1997 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Herrarna Ullers Sista Julgästabud 1997 Enhörningen, Nicklas Nilsson Tirad Fantasy
Bortbytingen 1998 Enhörningen, Hans Nilsson Fantasy
Draksådd 1998 Enhörningen Fantasy
Skogens Hemlighet 1998 1998 Enhörningen Tirad Fantasy
Höstglöd 1998 Enhörningen Fantasy
Stundande Mörker 1998 Enhörningen Fantasy
Björnöbondens gästabud 1999 Enhörningen Fantasy
Ondskans Anlete 1999 Enhörningen Fantasy
Musikanternas Kamp 99 1999 Enhörningen Tirad Fantasy
I Månens Skugga 1999 Enhörningen Eleria Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 1999 Enhörningen Tirad Fantasy
Gamla Stan 1999 Enhörningen Fantasy
Gudmodern 2000 Enhörningen Fantasy
Skuggorna nalkas 2000 Enhörningen Fantasy
Längtan 2000 Enhörningen Längtan Fantasy
Musikanternas kamp/Skogens Hemlighet 2000 2000 Enhörningen Tirad Fantasy
Skoklosterspelen 2000 2000 Enhörningen Fantasy
Svarta Boken 2000 Enhörningen Fantasy
Liemannen 2000 Enhörningen Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2000 Enhörningen Tirad Fantasy
Skogsfolkslajv 2001 Enhörningen Tirad Fantasy
Ögon i Natten 2001 Enhörningen Fantasy
Längtans Nåd 2001 Enhörningen Längtan Fantasy
Musikanternas Kamp/Skogens Hemlighet 2001 2001 Enhörningen Tirad Fantasy
Arvet efter det Onda 2001 Enhörningen Eleria Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2001 Enhörningen Tirad Fantasy
Skogsfolkslajv 2002 2002 Enhörningen Tirad Fantasy
Tjuvarnas Hov (Tjuvarnas hjärta) 2002 Enhörningen Fantasy
Hämnaren 2002 Enhörningen Eleria Fantasy
Längtans Drömmar 2002 Enhörningen Längtan Fantasy
Musikanternas Kamp/Skogens Hemlighet 2002 2002 Enhörningen Tirad Fantasy
Land i Fara 2002 Enhörningen Eleria Fantasy
Dearna - Fångad av tid i vargavinter 2002 Enhörningen Fantasy
Möte vid bergets fot 2003 Enhörningen Tirad Fantasy
Drakens Tänder och Tårar 2003 Enhörningen Eleria Fantasy
Skogsbo - Tore & Mirandas Trolovning 2003 Enhörningen Tirad Fantasy
Längtans Hopp 2003 Enhörningen Längtan Fantasy
Musikanternas Kamp/Skogens Hemlighet 2003 2003 Enhörningen Tirad Fantasy
Rop av Stumma Röster 2003 Enhörningen Eleria Fantasy
Ängel Med Svarta Vingar 2003 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2003 Enhörningen Tirad Fantasy
Skogsfolkslajv 2004 2004 Enhörningen Tirad Fantasy
Återkomsten/Alvernas Sång 2004 Enhörningen Eleria Fantasy
Det var en gång... 2004 Enhörningen Fantasy
Spådomen 2004 Enhörningen Fantasy
Musikanternas Kamp/Skogens Hemlighet 2004 2004 Enhörningen Tirad Fantasy
Vinterstorm & Vargatimme 2004 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2004 Enhörningen Tirad Fantasy
Skogsfolkslajv 2005 2005 Enhörningen Tirad Fantasy
Vågskålen 2005 Enhörningen Eleria Fantasy
Troll & Fruktan 2005 Enhörningen Fantasy
Musikanternas Kamp 10 år/Skogens Hemlighet 2005 2005 Enhörningen Tirad Fantasy
Drakgrottan och Korpens Skri 2005 Enhörningen Eleria Fantasy
Bister Vinter & Kapten Svartes Förbannelse 2005 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2005 Enhörningen Tirad Fantasy
Vinternatt 2006 Enhörningen Tirad Fantasy
Tid av Oro 2006 Enhörningen Eleria Fantasy
Trollmåne och Det Onda Arvet 2006 Enhörningen Fantasy
Musikanternas Sista Kamp/Skogens Hemlighet 2006 2006 Enhörningen Tirad Fantasy
Sändebudet eller Schamanens Profetia 2006 Enhörningen Eleria Fantasy
Skogsfolkslajvet 2006 2006 Enhörningen Tirad Fantasy
Kapten Svarte och Havets Vargar 2006 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Fru Lärkas Julgästabud 2006 Enhörningen Tirad Fantasy
Saknad av Tid och Fruktan 2007 Enhörningen Eleria Fantasy
Fällan eller Ödets Fläta 2007 Enhörningen Tirad Fantasy
Et in Arcadia Ego - En Midsommarnatssdröm, akt 2 2007 Enhörningen Fantasy
Byn i Skräck/Nattens Demoner 2007 Enhörningen Fantasy
Ödesväv 2007 Enhörningen Tirad Fantasy
Skogens Vaknande 2007 Enhörningen Eleria Fantasy
Kapten Svarte, Havets Vargar och Vinterstorm 2007 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Julgästabud i Köpevad 2007 Enhörningen Tirad Fantasy
Hednaklang 2008 Enhörningen Eleria Fantasy
Ödesväv 2008 Enhörningen Tirad Fantasy
Förrädare i Dimman 2008 Enhörningen Eleria Fantasy
Kapten Svarte, Havets Vargar och Vinterstorm del 6 2008 Enhörningen Enhörningens piratkampanj Fantasy
Alvavinter 2009 Enhörningen Fantasy
Ödets Fläta 2009 Enhörningen Fantasy
Vargatimmen 2009 Enhörningen Eleria Fantasy
Rånet 2015 Viktor Malmberg, Caroline Sjövall Dalby Nutid, Misär, Realism
Silverskäran 1994 Erik Rosenberg, Stefan Hollertz Stenbäcken, Kilsbergen Fantasy
Under Röda Vingar 2001 Wermlandsgillet, Michael Wermelin, Per-Anders Westin, Anders Nyström Insjön, Dalarna Under Röda Vingar Fantasy, Politik
Magica Moriens 2021 Ursula, Frida Gamero, Karin Fonnaland, Lovisa Karsberg, Sofia Stenler Visby Urban fantasy
Midirdalen 1997 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell, Björn Bejerfjord Ockelbo Erborigien Fantasy
Aralanthas horn återfinns 1986 Gyllene Hjorten Erborigien
Draken Zaffra besegras 1987 Gyllene Hjorten Erborigien
Prins Vidars välkomstfest för sin brud 1988 Gyllene Hjorten Erborigien
Våräventyr i Rashskogen 1992 Gyllene Hjorten Erborigien
Ny blotare väljs i Dahlen 1992 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Jesper Jansson Gävle Erborigien
Höstäventyr 1992 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell, Patrik Oksanen Skutskär Erborigien
Jarlakröning i Tuve 1992 Gyllene Hjorten Nyköping Erborigien
Simon Markes fest på Gyllene Hjorten 1992 Gyllene Hjorten Oslättfors Erborigien
Simon Markes bortrövande 1992 Gyllene Hjorten Grinduga Erborigien
Midvinter på Urds källa 1992 Gyllene Hjorten Ödesskogen, Randersmark Erborigien
Stormidsommar vid Gyllene Hjorten 1992 Gyllene Hjorten, Stefan Eriksson, Tobias Amnell Oslättfors Erborigien
Midvinterblot på Gyllene Hjorten 624 1991 Gyllene Hjorten Oslättfors Erborigien
Möte med konung Vidar 1991 Gyllene Hjorten Erborigien
Våräventyr i Randersmård 1991 Gyllene Hjorten, Stefan Eriksson Erborigien
Trollkarlen Vandor 1991 Gyllene Hjorten Erborigien
Nems symboler återfinns 1991 Gyllene Hjorten Erborigien
Trennevidsmännen möter Jarl Sigurd 1990 Gyllene Hjorten Erborigien
Rannvi fritas vid den Gyllene Hjorten 1990 Gyllene Hjorten Erborigien
Nems spira förstörs av Ar 1989 Gyllene Hjorten Erborigien
Rådslag i Borgevid 1995 Gyllene Hjorten, Patrik Frank, Peter Wiberg Säffle Erborigien
Prins Edarins fältläger 1995 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell, Stefan Eriksson, Jesper Jansson, Patrik Oksanen Hyttön Erborigien
Midvinterblot 628 1995 Gyllene Hjorten Västerberg Erborigien
Kyran Trolleskalle 1995 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Björn Bejerfjord, Tobias Amnell Erborigien
En afton i Njarka 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Rida rida ranka 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Nybörjaräventyr 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Midvinter 627 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Tuve igen 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Norra Björkskogen 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Ulver i Jarnskuggeskogen 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Våräventyr 627 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Ulver möter Jorund 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Midsommar 627 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Utanför Noedren 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Ett äventyr för hjältar 1994 Gyllene Hjorten Erborigien
Ödeskogen 1993 Gyllene Hjorten Hedesunda Erborigien
Simon och barder i skogen II 1993 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Stefan Eriksson,Jesper Jansson Erborigien
Simon och barder i skogen I 1993 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Stefan Eriksson,Jesper Jansson Erborigien
Randersryttarinnor på vift 1993 Gyllene Hjorten Erborigien
Midsommarfirande 626 1993 Gyllene Hjorten Erborigien
Hamnkrog i Havaport 1993 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Jesper Jansson Mackmyra kvarn Erborigien
Arimir undersöker vättar 1993 Gyllene Hjorten Erborigien
Rådslag i Garguls tempel 1993 Gyllene Hjorten Gävle Erborigien
Midvinter på Gyllene Hjorten 1993 Gyllene Hjorten Oslättfors Erborigien
I skogen med Eron och Jorund 1993 Gyllene Hjorten, Björn Bejerfjord, Patrik Oksanen Erborigien
Fandrals gravöl 1993 Gyllene Hjorten Svartviksstuga Erborigien
Zaffras död 1993 Gyllene Hjorten Oslättfors Erborigien
Sunnifagn - Våräventyr 1993 Gyllene Hjorten, Linus Nilsson Skutskär Erborigien
Hos Tuve-blotaren 1992 Gyllene Hjorten Gävle Erborigien
Vandors brev 1995 Gyllene Hjorten Göteborg Erborigien
Ulver på resa 1995 Gyllene Hjorten Erborigien
Årsstämmominiäventyr 1995 Gyllene Hjorten Skutskär Erborigien
Bardmidsommar 1996 Gyllene Hjorten Ockelbo Erborigien
Sjöhästen 1996 Gyllene Hjorten Högbobruk Erborigien
Kamor Stenar 1996 Gyllene Hjorten Skutskär Erborigien
Efter Arenäs 1996 Gyllene Hjorten Västerbäck Erborigien
Möte med prins Kei 1996 Gyllene Hjorten Forsbacka Erborigien
Mor Heidrun i Kvarnen 1996 Gyllene Hjorten Umeå Erborigien
Midvinterblot 629 1996 Gyllene Hjorten Gävle Erborigien
Sagokväll 1996 Gyllene Hjorten Göteborg Erborigien
Rådslag vid Gyllene Hjorten 1996 Gyllene Hjorten Oslättfors Erborigien
Midsommar på Tre Stenar 1997 Gyllene Hjorten Iggesund Erborigien
Brott och Straff 1997 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen Gävle Erborigien
I Visdomens spår 1997 Gyllene Hjorten Grinduga Erborigien
Jägaren och Björnen 1997 Gyllene Hjorten Högbo Erborigien
Krigsråd 1998 Gyllene Hjorten Skutskär Erborigien
Afton i Arenäs 1998 Gyllene Hjorten Älvkarleby Erborigien
I Teres skugga 1998 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Joakim Borg, Patrik Oksanen Hedemora Erborigien
Stabsmöte 1998 Gyllene Hjorten Erborigien
Gillesmöte i Borgevid 1998 Gyllene Hjorten Uppsala Erborigien
Midvinter på Tre Stenar 1998 Gyllene Hjorten Iggesund Erborigien
Äventyrskollo 1999 Gyllene Hjorten Västerbäck Erborigien
Prinsessan och Örnen 1999 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Ann-Britt Florin, Kristina Hedenberg Sala Erborigien
Badmidsommar 1999 Gyllene Hjorten, Anders Fridborg, Henrik Johansson Hälsingland Erborigien
Midvinter 633 2000 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Peter Engström Ockelbo Erborigien
Krigsråd i Chelmar 2000 Gyllene Hjorten Erborigien
I gränslandet 2000 Gyllene Hjorten, Peter Engström Sandviken Erborigien
Movas värdshus 2000 Gyllene Hjorten, Karin Oswald, Anna-Maria Odén Uppsala Erborigien
Midvinter på prins Keis jaktgård 2001 Gyllene Hjorten, Anders Fridborg Årsunda vikingagård Erborigien
Äventyrshelg 2001 2001 Gyllene Hjorten Hofors Erborigien
Midsommar 634 2001 Gyllene Hjorten, Björn Bejerfjord, Maria Dahlström, Susanne Staaf, Fredrik Rosin Ockelbo Erborigien
Källarn 2002 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Karin Oswald Sala Erborigien
Bröllop i Nedåkra 2002 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Kristina Jagell Rasbokil Erborigien
På resande fot 2002 Gyllene Hjorten, Peter Engström, Tobias Amnell Gävle Erborigien
Ett eko från det förflutna 2002 Gyllene Hjorten, Johan Käll Kolmårdsskogen Erborigien
Miniäventyr i Noedren 2003 Gyllene Hjorten Uppsala Erborigien
Död Mans Plats 2003 Gyllene Hjorten, Peter Engström, Lennart Egerquist, Jonathan Mälstam, Tobias Amnell, Patrik Oksanen Skutskär Erborigien
Hösteldar 2003 Gyllene Hjorten, Johan Dahlberg, Anders Ekman Gävle Erborigien
Snillen spekulerar - ordensmöte 2003 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin Gävle Erborigien
Midvinter 635 i Nedåkra 2003 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florinm, Cilla de Mander, Karin Oswald, Lennart Egerquist, Peter Engström Rasbokil Erborigien
Lädervätten 2003 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad, Emma Hjerdt, Sofia Stenler Uppsala Erborigien
Noedrens tid 2004 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell, Lennart Egerqvist, Victoria Wiik Älvkarleby Erborigien
Rädda Kraka 2004 Gyllene Hjorten, Anders Fridborg Norberg Erborigien
Ödet står den djärve bi 2004 Gyllene Hjorten, Henrik Johansson, Lennart Egerqvist, Erik Bohlin, Anders Fridborg Hofors Erborigien
Midvinter 636 vid Lagerkransen 2004 Gyllene Hjorten, Peter Engström, Susanne Staaf Sandviken Erborigien
Sen kväll med Loke 2004 Gyllene Hjorten, Peter Engström, Patrik Oksanen Hofors Erborigien
Under björken 2004 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell Hofors Erborigien
Jubileumsäventyr 2005 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Patrik Oksanen Älvkarleby Erborigien
Möte i Motvi 2005 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Robert Larsen Smörnäs Erborigien
I draugens spår 2005 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander Erborigien
Ringbärarens väg 2005 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander Gävle Erborigien
Storviltsjakt 2005 Gyllene Hjorten Smörnäs Erborigien
Stormidvinter 2005 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin, Anders Fridborg, Henrik Johansson Digerön Erborigien
I skydd av mörkret 2005 Gyllene Hjorten Smörnäs Erborigien
Frejasblot i Joarsvik 2005 Gyllene Hjorten, Johan Dahlberg, Anders Ekman Smörnäs Erborigien
Två äpplen 2006 Gyllene Hjorten, Victoria Wiik, Patrik Oksanen Uppsala Erborigien
Sista striden? 2006 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Patrik Oksanen Hågahögen, Uppsala Erborigien
Möte med Gyllene Hjortens Orden 2006 Gyllene Hjorten, Peter Engström Ekbacken, Uppsala Erborigien
Adalmerkis hemkomst 2006 Gyllene Hjorten, Emma Hjerdt, Ingela Vretblad, Jens Roat Kultima Ekbacken, Uppsala Erborigien
Sällskapsresan II - Snowroller 2006 Gyllene Hjorten, Emma Hjerdt, Anders Ekman Fjällnora, Uppsala Erborigien
Sällskapsresan 2006 Gyllene Hjorten, Johan Dahlberg, Anders Ekman Visby Erborigien
Midvinter i Nedåkra II 2006 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Emma Hjerdt, Robert Larsen Rasbokil Erborigien
Sejdenatt 2006 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Peter Engström, Johan Dahlberg, Anders Ekman Oppala, Gävle Erborigien
Under en gran i Naronien 2006 Gyllene Hjorten, Victoria Wiik Lunsen, Uppsala Erborigien
Nattjakt 2006 Gyllene Hjorten, Peter Engström Ekbacken, Uppsala Erborigien
Den svarta vargen 2006 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Emma Hjerdt, Robert Larsen Uppsala Erborigien
Sestrids gravöl 2006 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander Uppsala Erborigien
Hagres fall 2006 Gyllene Hjorten, Peter Engström, Anders Ekman Gävle Erborigien
Tillit och Misstro 2007 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Johan Dahlberg, Emma Hjerdt, Anders Ekman Lenåsberget, Ockelbo Erborigien
Teres ödesval 2007 Gyllene Hjorten, Frida Gamero, Emma Hjerdt, Karin Andersson Årsunda vikingagård Erborigien
Ordensmöte 2007 Gyllene Hjorten, Johan Dahlberg Gävle Erborigien
Jakten på prisjägarna - Ett kärt återseende 2007 Gyllene Hjorten, Anders Ekman Hemlingby, Gävle Erborigien
Jakten på ringen - Sällskapsresan III 2007 Gyllene Hjorten, Ann-Britt Florin, Cilla de Mander, Lennart Egerqvist, Ingela Vretblad Lunsen, Uppsala Erborigien
Midvinter 639 2007 Gyllene Hjorten, Lennart Egerqvist, Patrik Oksanen Lundbostugan Erborigien
Hemligheten i Talls Hällar 2008 Gyllene Hjorten, Lennart Egerquist Nåsten Erborigien
Misär i Motvi 2008 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Johan Dahlberg, Emma Hjerdt Rasbokil Erborigien
Blåelds ära 2008 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Johan Dahlberg, Lennart Egerquist, Sara Engström, Frida Gamero, Emma Hjerdt, Magnus Lundborg Nåsten Erborigien
Brandnatt 2008 Gyllene Hjorten, Jan-Åke Steenberg, Karin Andersson Röberga hage Erborigien
Tant Blå med kandelabern 2008 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Sara Engström Rasbokil Erborigien
Brott mot riket 2008 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell Rasbokil Erborigien
Dagen Dör - Midvinter 640 2008 Gyllene Hjorten, Johan Dahlberg, Patrik Oksanen Lundbostugan Erborigien
Midsommar 641 2008 Gyllene Hjorten, Cilla de Mander, Ann-Britt Florin, Patrik Oksanen Lundbostugan Erborigien
Bojor som bundits 2009 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Emma Hjerdt, Karin Andersson, Johan Dahlberg Erborigien
I fiendeland 2009 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad Fjällnora Erborigien
Nardraums natt 2009 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen Florarna Erborigien
Den trettondes tjänare III 2009 Gyllene Hjorten, Sara Engström, Emma Jansson Hjerdt Uppsala Erborigien
Den trettondes tjänare II - Känn din fiende 2009 Gyllene Hjorten, Sara Engström, Emma Jansson Hjerdt Florarna Erborigien
Den trettondes tjänare I 2009 Gyllene Hjorten, Sara Engström, Emma Jansson Hjerdt Hågadalen, Uppsala Erborigien
Medan tid ännu är 2010 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Johan Dahlberg, Anders Ekman, Emma Jansson Hjerdt Skutskär Erborigien
Ordensmöte: Natt på väg till Arebo 2010 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad, Patrik Oksanen, Anders Fridborg Florarna, Uppsala Erborigien
Värdshuskväll i Ragle 2010 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin Florarna, Uppsala Erborigien
Midsommar på Norby värdshus 2010 Gyllene Hjorten, Karin Oswald, Rune Sjögren Norreda soldattorp, Uppsala Erborigien
Barnlajv i Erborigien 2010 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin Uppsala Erborigien
Slaget om Borgevid - Midvinter 642 2010 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Anders Fridborg, Emma Jansson Hjerdt Månbacken & Nyköping Erborigien
Eimers hemkomst, eller Att söka sin lycka 2010 Gyllene Hjorten, Emma Jansson Hjerdt, Gunilla Carlsson Florarna, Uppsala Erborigien
Spejarna, sakletarna och kunskaparna 2010 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin, Maria Forslund Florarna, Uppsala Erborigien
Längs med stigen 2011 Gyllene Hjorten, Daniel Hallbygård Hästmurens scoutgård, Gävle Erborigien
När kallelsen kommer... 2011 Gyllene Hjorten, Anders Fridborg, Patrik Oksanen, Ingela Vretblad Rasbokil Erborigien
Den gamla buteljen 2011 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad, Patrik Oksanen, Anders Fridborg Hästmurens scoutgård, Gävle Erborigien
Zaardras höstfest 2011 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin Jumkil, Uppsala Erborigien
Rätt skall vara rätt 2011 Gyllene Hjorten, Karin Andersson, Emma Jansson Hjerdt Hästmurens scoutgård, Gävle Erborigien
Tid för Trohet 2011 Gyllene Hjorten, Kristina Hedenberg, Sandra Hjelmerus Sandviken Erborigien
Krusas kista 2011 Gyllene Hjorten, Maria Forslund, Anna-Maria Odén Jumkil, Uppsala Erborigien
Vägen från Enevad I 2012 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Emma Jansson-Hjerdt Nåsten Erborigien
Vägen från Enevad II 2012 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Emma Jansson-Hjerdt Uppsala Erborigien
Furstemötet 2012 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad, Patrik Oksanen, Anders Fridborg Nyköpings tingshus Erborigien
Höstfest hos Zaardras 2012 Gyllene Hjorten, Erik Bohlin, Anders Fridborg, Anna-Maria Odén Risön Erborigien
Korten på bordet 2012 Gyllene Hjorten, Ingela Vretblad, Anders Ekman Risön Erborigien
Rid i natt 2012 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen, Anders Fridborg Risön Erborigien
Rövarbanden 2012 Gyllene Hjorten, Maria Forslund, Anna-Maria Odén, Jumkils IF Jumkil, Uppsala Erborigien
Bron vid Enevad 2012 Gyllene Hjorten, Anders Ekman, Emma Jansson-Hjerdt Moriaberg, Stockholm Erborigien
Vargagryning - Stormidsommar 650 2017 Gyllene Hjorten, Anders Fridborg, Anders Ekman, Tobias Amnell, Erik Bohlin, Zet Wallin Gyllbergen, Borlänge Erborigien
Farornas stig 2009 Gyllene Hjorten, Patrik Oksanen Florarna, Uppsala Erborigien
I lyktans sken 2009 Gyllene Hjorten, Tobias Amnell Florarna, Uppsala Erborigien
Valkyrie Reloaded 2021 Peter Edgar, Martin Törngren Stråssa Blodsband Efter katastrofen, Strid
Krigshjärta IV: I skuggan av ett krig 2010 Krigshjärtan Karlskoga Krigshjärta Fantasy, Krig, Politik
Krigshjärta V: Stålets väg 2011 Krigshjärtan Linköping Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 5.6: Fältläger 464 2012 Daniel Hollender, Peter Boldicz, Erik Ringström, Krigshjärtan, LJUD Kronobergs slottsruin Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta VI: Svart Vatten 2013 Krigshjärtan, Maria Rodén, Hanna Modin, Robin Schlyter Blekinge Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 5.11: Taktiska val 2013 Gill Edgar, Maria Rodén, Robin Schlyter Högsäter Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 6.1: Luftskeppet som sprängdes 2013 A.L.I.A.S, Fredrik Nilson, Maria Rodén, Emil Rogvall, Jonas Cronert, Cia Jildenhed Skillingaryd Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta VII: Utpost 214 2015 Peter Edgar, Robin Berglund, Maria Rodén, Hampus Ahlbom Kopparbo Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 7.5: Poste Boueux 2016 A.L.I.A.S, Isabelle Kyed, Maria Rodén, Sanna Vuorenmaa, Benjamin Fahlgren Halmstad Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta VIII: Skymningsläge 2017 Fredrik Nilson, Emil Rogvall, Madelene Tivås, Maria Rodén, Emil Rogvall Kopparbo Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 8.1: Four Weddins an´ a Funeral 2018 Isabelle Kyed, Jan-Erik Grenlund, Martina Green Moriaberg, Stockholm Krigshjärta Fantasy, Myslajv, Relationer & Intriger
Krigshjärta 8.2: Det är vår jord 2017 Mimmi Lundkvist, Julia Greip, Max Lundkvist, Mathias Strand Moriaberg, Stockholm Krigshjärta Fantasy, Misär, Krig, Politik
Krigshjärta IX 2019 Mimmi Lundkvist, Sanna Vuorenmaa, Benjamin Fahlgren, Carl Nordblom, Emil Rogvall, Johan Nylin, Thor Forssell Södertälje Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 9.1: Med eld och svärd 2020 Jon Johansson, Björn Almroth, Alexis Alling , Mathilda Alling, Eugen Alling, Anna Rehnman Bromma Krigshjärta Fantasy, Strid, Krig
Krigshjärta 9.3: Knekten som klev ut ur dasset och försvann 2021 Oskar Wetterqvist, Jonna Hjerpe, Martin Rydberg Heden Skillingaryd Krigshjärta Fantasy, Strid
Falska Människor 2014 Simon Larsson, Ulrika Wiborgh Västerås Scifi, Blackbox, friform & kammarlajv
Julstrul – ett litet lajv om jul 2014 Josefin Westborg Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Svenska kultistsällskapets årsmöte 2021 Carl Nordblom, Emil Andersson, David Jenssen Bergkvist, Dennis Joelsson, Emil Rogvall, Li Melus, Maria M. Broman Online Experimentellt
Tidevarv komma, tidevarv försvinna 2014 Frida Gamero, Johan Dahlberg, Sara Engström Västerås Efter katastrofen, Blackbox, friform & kammarlajv
The Last Ark I: Crash 2020 Martin Ericsson, Freja Gyldenstrøm Störa Höggarn Mutant: The Last Ark Scifi, Efter katastrofen
The Last Ark II: Adaption 2020 Martin Ericsson, Freja Gyldenstrøm Stora Höggarn Mutant: The Last Ark Scifi, Efter katastrofen
The Last Ark II: Celebration 2020 Martin Ericsson, Freja Gyldenstrøm Stora Höggarn Mutant: The Last Ark Scifi, Efter katastrofen
Begynnelsen 2012 Thérèse Tangen, Henric Löf Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Relationer & Intriger
Höststorm 2012 Thérèse Tangen, Henric Löf Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Relationer & Intriger
Slaget mot barbarerna 2012 Thérèse Tangen, Henric Löf, Mikaela Lindh, Jonas Lindh Torpet Lugnet, Bromma Malcontenta Fantasy
Kröningen 2013 Thérèse Tangen, Henric Löf Biskops-Arnö, Stensalen med tillhörande utrymmen Malcontenta Fantasy, Relationer & Intriger, Politik
Gudalekarna 2013 Thérèse Tangen, Henric Löf, Mikaela Lindh, Jonas Lindh Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Blodsbröllop 2014 Thérèse Tangen, Henric Löf, Mikaela Lindh Biskops-Arnö, Stensalen med tillhörande utrymmen Malcontenta Fantasy
Vigilias 2014 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
In Ore Gladii 2014 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Danmarks bygdegård, Uppsala Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Corona et Clipeus 2015 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Incognito 2015 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Salsta slott Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Nuptias 2016 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson, Camilla Augrell, Olov Augrell Värdshuset, Söderfors Malcontenta Fantasy, Relationer & Intriger, Politik
Pretium Solvere 2016 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Ankaret och seglet 2016 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson, Camilla Augrell, Olov Augrell Värdshuset, Söderfors Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Finis Initium 2016 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Biskops-Arnö, Stensalen med tillhörande utrymmen Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Regimus Neque Hostis 2017 Thérèse Tangen, Henric Löf, Jessica Jansson Kvarntorps herrgård, Forshaga Malcontenta Fantasy, Krig, Relationer & Intriger, Politik
Fristad AR-GG 2015 Karl Bergström Västerås Blackbox, friform & kammarlajv, Politik
Häxjakt 2015 Kajsa Greger Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Innocence 2015 Frida Karlsson Lindgren Västerås Blackbox, friform & kammarlajv
Ett värdshus i Tirad 2009 Enhörningen Västerås Tirad Fantasy, Blackbox, friform & kammarlajv
Arielas dag 1994 Theo Axner, Staffan Ericsson, Stefan Hildingstam Västerås Thule Fantasy
Den sista utvägen 1995 Leo Bärling, Staffan Ericsson, Anders Lönroth Thule Fantasy
Fienden ibland oss 2002 Camilla Mörn, Joachim Forsberg, Martin Zetterman Thule Fantasy
Segerbankett för Draakhem 2002 Monica Nilsson, Sara Lilja, Catharina Tengblad, Lina Thorvaldson, Jon Thorvaldson, Theo Axner Thule Fantasy
Maktens Allianser 2005 Frida Gamero, Linda Kjell, Jessica Ström Thule Fantasy
Vid vägens ände 2010 Daniel Staberg, Theo Axner, Henrik Hoffström Thule Fantasy
Med sådana vänner: En kväll i Griftedal 2017 John Barkestedt, Martin Rydberg Hedén, Alvin Lilliestierna, Theo Axner Thule Fantasy
From Bakerstreet with love 2007 Åsa Magnusson, Pia Sällemark Grünewaldsvillan, Stockholm Historiskt
Voice of the Wastelands 1995 Tre Äpplen Hög, Jenny Lantz Södertälje Efter katastrofen
DrakHöst 1996 Ghost Gråbo Fantasy
Midsommarfirande 1995 Enhörningen, Johanna Bergstrand Sandtäppan Myslajv
Mörk Gryning II 1995 RavensWing, Markus Ollikainen, Robert Wilhelmsson, Johan Wilhelmsson, Alexander Ghetu Bro Mörk Gryning Fantasy
Mörk Gryning I 1994 RavensWing Stockholm Mörk Gryning Fantasy